Tipy a doporučení

 

Při rozhodování jakou variantu digitalizace zvolit vám mohou pomoci následující doporučení.

V těchto doporučeních popisujeme tři základní varianty nastavení skenovaní fotografií a jejich využití.

Obecně lze říci, že čím vyšší kvalita fotografií, tím větší bude výsledný soubor.

Pro jakékoli skenování doporučujeme použít funkci ICE - pro odstranění prachu a škrábanců (viz. funkce, u všech funkcí jsou jejich ukázky).

1. Webová prezentace a posílání e-mailem

Pokud je hlavním posláním digitalizovaných fotografií jejich prezentace na internetových stránkách nebo je chcete pomocí elektronické pošty rozesílat přátelům a podobně, pak je důležitým faktorem při rozhodování velikost výsledných souborů. Při tomto způsobu využití fotografií je vhodné použít také poměr stran 4:3, samozřejmě i 3:2 je možný.

Pro tento případ navrhujeme použití varianty web nebo web mini a formát souborů JPEG s normální kompresí nebo s velkou kompresí (Low quality) (viz. varianty), při kterých je fotografie pořád ještě dost kvalitní pro prohlížení na monitoru počítače či prezentaci na TV obrazovce a zároveň je dostatečně malá velikost souborů. Nevýhodou této varianty je její nepřílišná vhodnost k tisku na větší formáty papíru.

 

2. Kvalitní prezentace fotografií

Dalším důvodem k digitalizaci fotografií je potřeba rozšířit si svůj archiv fotografií z digitálních fotoaparátů a jejím hlavním posláním je kvalitní prezentace před publikem pomocí projektorů nebo také jejich úpravy v počítači a následný tisk na inkoustové tiskárně nebo v digitálním minilabu. Poměr stran těchto fotografií můžeme doporučit klasický kinofilmový, tedy 3:2 (pro tisk) ale vhodným může být také poměr stran 4:3 (pro prezentace). Samozřejmě si můžete nechat fotografie naskenovat v poměru stran 3:2 a sami si pak udělat výřez na požadovaný formát.

Pro toto využití doporučujeme zvolit variantu standard nebo standard 2 a formát souboru JPEG - High nebo JPEG - Excellent (viz. varianty), které vyhoví hlavně nárokům na vysokou kvalitu skenovaných fotografií. Pokud budete chtít provádět sami ještě další úpravy obrázků je vhodné použít formátu JPEG - Excellent. Tento způsob už je vhodný také pro tisk fotografií v digitálních minilabech a to do velikosti 15x10 cm.

 

3. Archivace fotografií ve vysoké kvalitě

Třetí  variantou je opravdu kvalitní archivace fotografií. Je vhodná pro ty, kteří chtějí velmi kvalitně "zálohovat" své kinofilmy v digitální podobě. Tento způsob, při formátu souboru TIFF nebo JPEG-Excellent, je také vhodný pro následné úpravy fotografií a jejich přípravu k tisku na kvalitních foto tiskárnách nebo v digitálním minilabu a to při rozlišení tisku 300 DPI až do formátu A4 tedy přibližně 30x21 cm. 

Vhodnou variantou pro takové použití fotografií je Profi (nebo při nižších nárocích také Master) a poměr stran odpovídající kinofilmu, tedy 3:2, viz. varianty

 

Pro opravdu velmi kvalitní výsledky je možné použít také variantu Profi s ukládáním souboru ve formátu TIFF. A to buď pri barevné hloubce 24 bitů (8 bitů na každý barevný kanál), kdy se na jedno CD lze uložit zhruba 20 fotografií. Nebo je možné využít také skenování ve větší barevné hloubce (12 bitů na kanál) a uložení ve formátu TIFF s 48 bitovou hloubkou, při tomto způsobu se zdvojnásobí velikost výsledných souborů a na jedno CD je možné uložit zhruba 10 fotografií.

Pokud budete chtít, můžeme vám naskenovat fotografie úplně bez oříznutí s tím, že následné úpravy si sami provedete ve vhodném sw (Adobe Photoshop, Corel PhotoPaint).

Co zachytí kinofilm !!!